premiership tabela

2020-08-11

Kluby i PZPN, a premiership tabela

W 1926 roku pogarszała się sytuacja finansowa PZPN, wzrastało zadłużenie. Rozegrano 7 spotkań międzypaństwowych, które spotęgowały deficyt.


Premiership tabela, a narodziny ekstraklasy

Częściowo pokryto go z subwencji państwowych. W rozgrywkach czwarty z kolei tytuł dla Pogoni Lwów. Polonia Warszawa po raz drugi została wicemistrzem Polski. Podjęto próbę organizowania rozgrywek o Puchar Polski. Spotkało się to jednak z małym zainteresowaniem, większość klubów zrezygnowała z rywalizacji w nakierowaniu na premiership tabela https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/anglia/premier-league/44b6c8a.


W finale Wisła Kraków pokonała Spartę Lwów 2:1. W roku następnym rozgrywek pucharowych nie prowadzono. Działaczy klubowych nie zadowalała również forma dotychczasowych rozgrywek o mistrzostwo Polski. Uznano ją za niesprawiedliwą, a także niekorzystną sportowo i finansowo. W dniu 2 grudnia w Warszawie zorganizowano pierwszą konferencję porozumiewawczą w celu utworzenia ligi. Zwolennikami ligi była większość czołowych klubów, a jej przeciwnikami PZPN i okręgi. Kampania prasowa reformatorów nie pomogła, czyli boje o zorganizowanie ligi przeniosły się na rok następny.


Zgodnie z tradycją w lutym odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze PZPN. Podjęto dyskusję o zorganizowaniu rozgrywek. Kluby i PZPN, mimo interwencji Związku Polskich Związków Sportowych, nie doszły do porozumienia. W polskim piłkarstwie nastąpił rozłam, czyli 14 najlepszych klubów utworzyło ligę. Tylko Cracovia, której prezesem był Edward Cetnarowski (równocześnie prezes PZPN) pozostała wierna związkowi. 13 marca 1927 r. PZPN zdyskwalifikował skonfederowane kluby, podobnie odniósł się do działaczy, zawodników i sędziów. Warto o tym pamiętać przedstawiając na premiership tabela.


Poszukiwał też wsparcia we władzach rządowych i w FIFA, jednak batalię przegrał. Powstała liga w składzie: Pogoń, Czarni, Legia, Warszawianka i Polonia Warszawa, LKS i Turyści Łódź, Warta Poznań, Wisła i Jutrzenka Kraków, TKS Toruń, Ruch Wielkie Hajduki i 1FC Katowice.


Pierwszy mecz ligowy odbył się w Warszawie 2 kwietnia Warszawianka pokonała Legię 4:1. Od razu niespodzianka. Nowa forma rozgrywek z miejsca zyskała popularność. Wielu zawodników niższych klas przeszło do ligi (zaczęto mówić o kaperownictwie), podniósł się poziom mistrzostw, wzrosła atrakcyjność, zapełniły się trybuny. Pierwszym mistrzem ligi została Wisła Kraków. W decydującym meczu pokonała 1FC Katowice. Królem strzelców z 38 bramkami został Henryk Reyman z drużyny mistrza. Po rozgrywkach do ligi dołączyła Cracovia, awansował także Śląsk Świętochłowice. Zwołane na 18 grudnia Nadzwyczajne Zgromadzenie PZPN-u sankcjonowało istniejący stan rzeczy. Reprezentacja rozegrała tylko jeden mecz z Rumunią w Bukareszcie (3:3).